سفر به مجمع الجزایر رویایی فیلیپین

نامگذاری فیلیپین

کشور فیلیپین از سال 1521 تا سال 1898 تحت استعمار اسپانیا واقع شده بود و نام این کشور را از نام امپراطور اسپانیا به نام فیلیپ دوم گرفتند.

نام اصلی فیلیپین به معنای جزایر فیلیپ بود.Las islas filipinas

 تور فیلیپین

تاریخ فیلیپین

کشور فیلیپین در سال‌های قبل از میلاد از اماکن بازرگانی در ناحیه جنوب شرقی آسیا محسوب میشد. اولین اروپاییانی که وارد جزایر فیلیپین شدند، همراهان فردیناند ماژلان کاشف مشهوربودند که در سال 900ش ـ 1521م به همراه او جزیره فیلیپین را کشف کردند و پای به این زمین نهادند.

 

کشور فیلیپین در مدت جنگ بین آمریکا و اسپانیا مستعمره ی امریکا واقع شد و در جنگ جهانی دوم تحت تصرف کشور ژاپن درآمد سپس در سال 1946 در حالیکه مانیل خرابه ای بیشتر نبود حکومت جمهوری در فیلیپین مستقر شد. حضور مقتدر آمریکا بر جامعه فیلیپین بسیار موثر بود به گونه ای که فیلیپین در حال حاضر ترکیبی از فرهنگ آسیایی و کاتولیک اسپانیایی و سرمایه‌ داری آمریکایی میباشد.

استعمار اروپاییان در کشور فیلیپین

در قرن پانزده میلادی فقدان فلفل در اروپا بعنوان یک مشکل ظاهر شد و تنها امپراطوری ونیز اختیار داشت که آن را از راه مدیترانه وارد کند. بنابراین اسپانیا و پرتغال جهت دست یافتن به منبع فلفل در هند راهی شدند.به جهت ممانعت از جنگ میان دو کشور کاتولیک کلیسا زمین را به دو بخش تقسیم نمود بطوری که هرچه اسپانیا پیدا کرد در سمت غرب متعلق به امپراطوری اسپانیا و از جهت شرق هر سرزمینی که یافت کردند متعلق فیلیپین میباشد.

 

تصور اشتباه فیلیپین از زمین سبب شد وقت بسیاری تلف شود تا بتوانند بفهمند پایین قاره آفریقا امتداد میابد اما اسپانیا به گرد بودن زمین اعتقاد داشت و می‌گفت ما در مدت شش ماه به هند دست میابیم.

سیاست در فیلیپین

براساس قانون اساسی تصویب شده ی کشور فیلیپین نظام سیاسی این کشور جمهوری ریاستی میباشد. در فیلیپین رئیس جمهور و مجلس سنای بیست و چهار نفره طبق رای مردم برای یک دوره 6 ساله انتخاب می‌گردند. در فیلیپین رییس جمهور ریاست قوه مجریه را عهده دار است که از نوزده وزارت خانه تشکیل گردیده است.

 

مجلس نمایندگان فیلیپین دارای 200 نماینده انتخابی بر اساس رای مردم و 5 نماینده انتصابی میباشد که این 5 نماینده را رئیس جمهور کشور از میان گروه‌های اقلیت انتخاب می‌کند. معین نمودن اعضای کابینه نیز برعهده رئیس جمهور و بدون تصویب مجلس میباشد. قانون اساسی فیلیپین دوره ریاست جمهوری فیلیپین را به یک دوره 6 ساله تبدیل نموده تا از تبدیل شدن یک فرد به دیکتاتوری شبیه فردیناند مارکوس ممانعت کند.

 

ولی بنیگنو آکینو رئیس جمهور فیلیپین مردادماه سال 1392 از سعی و تلاش جهت تغییر دادن قانون اساسی بخاطر باقی ماندن در قدرت برای یک دوره 6 ساله دیگر خبر داده بود، ولی در سال 1393 موضوع را منتفی نمود. او در انتخابات سال 2010 فیلیپین برای یک دوره 6 ساله بعنوان رئیس جمهور فیلیپین منتخب گردید و این دوره سال 2016 خاتمه یافت و دیگر نمیتواند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود. در فیلیپین رئیس جمهور و معاون او به صورت مستقل در انتخابات توسط مردم انتخاب می‌شوند.

 

بنیگنو آکینو در سال 2010 با آرمان ریشه‌کن کردن فساد موفق شد با تکیه بر ریشه خانوادگی خود رئیس جمهور فیلیپین شود. بنیگنو آکینو فرزند کرازون آکینو میباشد که از سال 1986 تا 1992 رئیس جمهور فیلیپین بوده است .

 

کرازون آکینو اولین رییس جمهور زن در تاریخ قاره آسیا و کشور فیلیپین محسوب میشود. کرازون آکینو معروفیتش را از همسرش سناتوربنینو آکینو دارد. بنیگنوآکینو از سناتورهای علیه فردیناند مارکوس بود که در سال 1983 به قصد حضوردر انتخابات به فیلیپین برگشت ولی در فرودگاه مانیل بوسیله ی ماموران مارکوس به قتل رسید.

رییس جمهور های کشور فیلیپین

ریاست جمهوری فیلیپین از ابتدا تا کنون به شرح زیر است:

1) از سال های 1965 تا 1986 توسط فردیناند مارکوس

2) کوارزون آکینو بیوه رهبر اپوزیسیون بنیتو آکینو که به دست افراد غریبه کشته شد.

3) در سال 1992 توسط ژنرال فیدل راموس از اتحادیه ی فیلیپین ملی دمکراتیک مسیح

4) در سال 2001 توسط گلوریا ماکاپاگال

5) در سال 2010 توسط بنیگنو آکینو مشهور به نوی نوی زاده ی کرازون آکینو

 

 

گروه ها و حزب های فیلیپین

حزب های اصلی سیاسی کشور فیلیپین به شرح زیر میباشند:

1) حزب لیبرال فیلیپین ( آزادی خواه )

2) حزب نهضت نیروی خلق فیلیپین ( دمکراتیک )

3) حزب کارگر فیلیپین

4) حزب اتحاد برای دموکراسی فیلیپین

 

 

سازمان های اپوزیسیون مسلح نظیر اسلام گرایان تندرو مشهور به گروه ابو سیاف که بر قسمتی ازجزیره های میندانائو و مجمع الجزایر سولو خودمختاری دارند مهم ترین تهدید علیه حکومت تورفیلیپین میباشند.مانند منطقه خودمختار مسلمان نشین میندانائو به وسعت 122/12 کیلومتر مربع به مرکزیت کوتاباتو که در اختیار جهادگرایان مسلمان واقع شده است.

 

پیروان ابوسیاف فیلیپین در سال‌ 1990 با باجگیری از طریق ربودن گردشگران خارجی مشهور شد. این حزب فیلیپینی متعلق به القاعده در حال حاضر با بعضی از گروه‌های ناحیه جنوب شرق آسیا مرتبط است و در سال 2004 میلادی مسئول بمب گذاری در یک کشتی شد که در طی آن بیشتر از صد تن کشته شدند.این حزب فیلیپینی هم با آدم‌ربایی در فیلیپین و ایالت صباح مالزی شروع به ایجاد رعب و وحشت و باجگیری کردند.

جغرافیای فیلیپین

کشور فیلیپین از شمال غربی با تایوان و چین و از شمال شرقی با کشور ژاپن و از جنوب با کشور اندونزی و از جنوب غربی با کشورهای مالزی و تایلند و سنگاپور همسایه است. شرق کشور فیلیپین را دریای فیلیپین و غرب آن را دریای چین جنوبی دربرگرفته اند.

 

مجمع الجزایر فیلیپین از تعداد فراوانی جزیره کوچک و بزرگ متشکل میباشد که روی هم سیصد هزار کیلومتر مربع گستره دارند یعنی کمتر از یک پنجم سرزمین ایران است. بیشتر از نیمی از خاک تورفیلیپین را جنگل تشکیل میدهد. جزایر فیلیپین که تعدادشان به 7107 می‌رسد بطور کلی در 3 گروه بزرگ تقسیم می‌گردند. این 3 مجمع‌الجزیره عبارتند از لوزون و میندانائو و ویسایا.

 

2 جزیره ی لوزون و میندانائو کلا شصت و شش درصد کل وسعت فیلیپین را دارا هستند. از 7107 تنها صد جزیره ی آن مسکونی میباشند و در این میان تنها 11جزیره بصورت عمده جمعیت ساکن دارند و تنها 2770 جزیره شامل نام خاصی میباشند.

 

کشور فیلیپین بصورت کلی توسط آب های اقیانوس آرام و دریای چین جنوبی محاصره شده اند.

بزرگترین دریاچه های فیلیپین شامل لاگونا در غرب جزیره ی لوزون و تاآل در مرکز 2 دریاچه لانائو و دریاچه سوریاگو در جزیره میندانائو میباشند.

 

 

بزرگترین رودهای فیلیپین نیز کاگایان و پاکساهان در جزیره های لوزون و رودهای پالانگی و آگوسان در جزیره ی میندانائو نام دارند.

مرتفع ترین قله ی فیلیپین قله ی کوه آپو به ارتفاع 2945 متر میباشد.

 

آب و هوای کشور فیلیپین گرمسیری دریایی و مرطوب میباشد و درطی سال سال با طوفان و بارانهای موسمی روبرو است و به همین دلیل باران‌های سیل آسا حدودا هفتاد درصد جزایر فیلیپین را جنگل‌های سرسبز استوایی تشکیل داده است.

 

 

دمای هوا ی فیلیپین بین بیست تا چهل درجه متغیر میباشد و رطوبت آن از 36 درصد تا 90 درصد هم می‌رسد. وقوع زلزله در جزایر فیلیپین رویدادی معمولی محسوب میشود.

 

اصلی ترین قله های آتشفشان کشور فیلیپین قله مایون و پیناتابو واقع در جزیره لوزون و قله آپو واقع در جزیره میندانائو و قله کان لائون واقع در جزیره نگروس میباشند که بعضی اوقات فعال شدن این قله ها موجب ضررهای مالی و جانی زیادی برای ساکنان اطراف این مناطق میشود.

 

همینطور فعال شدن آتشفشان پیناتابو در جنوب جزیره لوزون تور فیلیپین در سال 1990 علاوه بر خساراتی که برای مردم به وجود آورد، سایتهای نظامی آمریکا در فیلیپین را هم خراب کرد و در پایان باعث جمع‌آوری این سایتها گشت.

 

اختلاف چین و فیلیپین بر سر مالکیت تپه های دریایی جانسون و جزایر رنا میباشد که پکن از این جزایر بعنوان جزایر نن شا یاد میکند. منطقه چالش بین فیلیپین و چین دریای چین جنوبی میباشد که از منابعی نظیر نفت و گاز و شیلات غنی است.

 

کشور چین ادعا دارد که مالک آبهای دریای چین جنوبی است از مدعیان دیگر همچون فیلیپین و ژاپن و ویتنام تقاضا کرده که با نشست به این اختلافات خاتمه دهند.

کشور فیلیپین این اختلافات با به سازمان ملل متحد انتقال داده است.

 

معرفی مانیل

پایتخت کشور فیلیپین میباشد که نزدیک به 10 میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از متراکم ترین شهرهای دنیا از نظر جمعیت میباشد. مانیل که همواره یکی از ارزان ترین شهرهای جهان می باشد , مملو از گروه های مختلف قومی و نژادی از قبیل چینی , اسپانیایی , آمریکایی, ژاپنی, کره ای و مالایی است که تاثیر آن را می توان در فرهنگ, مذهب, مد و آشپزی به روشنی مشاهده کرد. از مراکز تاریخی شهر مانیل می توان به اینتراموروس اشاره داشت که مجموعه ای از بناهای تاریخی باقی مانده از دوره تسلط اسپانیایی ها و قدیمی ترین منطقه این شهر میباشد.

جشن ها و فستیوال های مانیل

 

سال نو چینی (Chinese New Year)

هر سال در ماه فوریه و برابر با سال نو چینی ها , در محله های چینی مانیل مراسم آتش بازی و رقص و شادی برگزار می شود. در روز سال نو نیز محله چینی های این شهر مملوء از سمبل های سنتی چینی ها و آویزهای قرمز رنگ می شوند. چینی ها در این مراسم در پاکت های قرمز رنگ تحت نام هنگ بائو به یکدیگر عیدی می دهند. از دیگر برنامه های روز سال نو , رقصیدن با اژدها و شیر به همراه آتش بازی میباشد. از نظر چینی ها , اژدها سمبل قدرت و عزت بوده و در مذهب بودایی شیر هدیه ای از سوی خدایان به منظور حفظ از بشر در مقابل اهریمن میباشد.

در سنت و فرهنگ چینی ها رقص اژدها و شیر دافع ارواح شر و آورنده خیر و شادی در سال نو می باشد. هرساله در سال نو چینی ها, تعداد زیادی از گردشگران و مردمان فیلیپین به محله چینی های مانیل آمده تا از دیدن این مراسم لذت ببرند.

خدمات تور : لیدر فارسی زبان – بازدید از معابد چینی – گشت شهری به همراه راهپیمایی در طول فستیوال – ترانسفر رفت و برگشت به هتل

مدت تور : چهار ساعت

قیمت تور : 75 دلار

نوع تور : تفریحی – فرهنگی

جشنواره بالن (Balloon Festival)

بزرگترین فستیوال بالن آسیا , هرساله در شهر کلارک که در صد کیلومتری شمال غرب مانیل واقع شده در تاریخ نه تا دوازده فوریه برگزار می شود. تعداد بسیار زیادی بالن سوار از بیست و یک کشور از سراسر جهان در این فستیوال شرکت کرده و این مراسم را به فرصتی برای تبادل سنت ها و فرهنگ های متنوع تبدیل می کنند. هر ساله گردشگران بسیار زیادی از سراسر جهان به این فستیوال مهیج آمده تا سفر هوایی با بالن, چتربازی, پرواز با هواپیمای بدون موتور, کایت سواری را تجربه کنند و از تماشای مناظر بکر و سرسبز لذت ببرند.

خدمات تور : هزینه ورودیه – سرو صبحانه و ناهار – لیدر فارسی زبان – ترانسفر رفت و برگشت به هتل

مدت تور : هشت ساعت

قیمت تور : 150 دلار

نوع تور : مهیج – سرگرمی – تفریحی

 

فستیوال جهانی موزیک (Fete Dela Musique)

فستیوال جهانی موزیک هرساله از تاریخ هجده الی بیست و سوم ژوئن در شهر مانیل برگزار می شود. در این فستیوال صدها گره موسیقی بین المللی به سبک های راک , جاز, آر اند بی , سول, دیسکو, پاپ, فولک و بلوز شرکت می کنند. فستیوال Fete Dela Musique هرساله علاقه مندان زیادی به موسیقی را از سراسر دنیا به خود جذب می کند.

خدمات تور : هزینه ورودیه – گشت شهری – سرو اسنک به همراه نوشیدنی – لیدر فارسی زبان – ترانسفر رفت و برگشت به هتل


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.